Pomimo zachowania najwyższej staranności na etapie planowania - na etapie realizacji może się okazać, że nawet najdokładniej przygotowany projekt, wymagać będzie licznych zmian oraz poprawek.

Wiązać się to będzie z wykonaniem większej ilości usług budowlanych lub wykonaniem usług budowlanych innego typu niż pierwotnie ustalono.   

Rodzi to pytanie, czy wykonawca może w związku z tym zażądać podwyższenia swojego wynagrodzenia.

Presja czasu związana z realizacją projektu budowlanego zwykle nie pozwala od razu ustalić czy wynagrodzenie za dalsze, nieprzewidziane w oryginalnym projekcie prace jest należne. W rezultacie wymagane będzie od wykonawcy świadczenie dalszych usług bez odpowiedniego zwiększenia płatności częściowych.

Na podstawie § 650f BGB wykonawcom przysługuje żądanie zabezpieczenia ich dalszych roszczeń o zapłatę. Jeśli nie dojdzie do porozumienia w sprawie dalszych płatności, firmy budowlane mogą skorzystać z zabezpieczenia, które zazwyczaj udzielane jest w formie gwarancji bankowej. Oberlandesgericht (Sąd Apelacyjny) we Frankfurcie w wyrok z dnia 24 czerwca 2024 r., 29 U 100/22 orzekł, że w przypadku żądania zabezpieczenia, nie jest wymagane przedstawienie dowodów. Wystarczające jest, aby roszczenie zostało przedstawione w sposób ostateczny – to znaczy, dla Sądu jest uprawdopodobnienie roszczenie.

Nieudzielenie gwarancji terminu wypowiedzenia przez zleceniodawcę, może stanowić podstawę do wypowiedzenia umowy. Wypowiedzenie umowy nie powinno jednak nastąpić zbyt wcześnie, gdyż pozbawia to wykonawcę możliwości ukończenia projektu budowlanego i usunięcia ewentualnych wad.

Niemieckie przedsiębiorstwa - m.in. właściciele budynków, wykonawcy generalni, wysoko cenią sobie współpracę z polskimi firmami budowlanymi. Polscy budowlańcy uznawani są za profesjonalnych, znających swój fach, podchodzących poważnie do wykonywanych zleceń. Wymiana biznesowa między dwoma sąsiednimi krajami jest aktualnie dużo łatwiejsza niż w przeszłości. Rynek zapewnia dużo wygodnych rozwiązań i narzędzi dla zawierania umów.

Należy jednak pamiętać, że udana współpraca opiera się na dobrze skonstruowanej umowie. Warto więc zadbać o swoje interesy poprzez przygotowanie właściwego kontraktu. Doświadczenie pokazuje, że realizacja projektu budowlanego często kończy się niepowodzeniem z powodu właśnie źle sporządzonej umowy.

Niemieckie prawo budowlane jest silnie powiązane z prawem o ogólnych warunkach umów (AGB-Recht), która ma na celu zapewnienie, że postanowienia umów będą odpowiednio wyważone. Skonstruowanie umowy w ten sposób jest kluczem do ukończenia projektu z sukcesem.